A teljes értékű kenyér
-
" Minden nap asztalunkra kerülő alapvető táplálékunk a kenyér. Kenyérkeresetről beszélünk, kenyerespajtásunkról, kenyéririgységről. Az öreg emberről azt mondjuk: már megette a kenyere javát! Sok szép szólásunkban a kenyér magát az ételt, az élet lehetőségét jelenti nyelvünkben.
Annyi ennivaló között miért éppen a kenyér? És milyen is az a kenyér, amire valóban rámindhatjuk, hogy alapvető emberi táplálék?
Olyan, amitől a test szívós lesz; az ember élete erős és ellenálló; az érzelmek hullámzása kiegyenlített, a gondolkodás menete zavartalan. A gabonafélékben találunk rá a kenyér alapanyagára. A földhöz erősen kapcsolódó gyökérzetük, a tavaszi nedvességtől fejlődő hajtásuk, a májusi szélben bontakozó kalászuk-bugájuk a forró nyár során érleli keménnyé az élelmül szolgáló szemet.
A gabonaszemből kövek és vashengerek között őrölnek lisztet. Vízzel dagasztják a tésztát, amely a kelesztés alatt levegővel telik meg. forró kemencében sütik kenyérré.
Az emberi szükséglet a növényi jellegzetesség és az elkészítés technikája összecseng. Ezért azt mondhatjuk, hogy a kenyér kifejezetten embernek való táplálék.
Hogy mely esetben igaz ez az állítás, hogy mikor lesz teljes értékű a kenyér, erre próbálunk választ adni ebben a füzetben. " (Dr Mezei Ottóné)
Tartalom:
- Bevezető
- Beszéljünk elször a lisztet szolgáltató növényekről
- Egy különleges növénycsalád: a pázsifűfélék családja
- A gabonafélék
- Néhány szó a kenyér történetéről
- A kenyérsütés feltételei
- A malmokról
- A liszt
- Az élesztőanyagok
- A dagasztófolyadék
- A tűz
- Az edényekről
- Süssünk hát kenyeret!
- A tésztakészítés
- Kenyérreceptek
- Ne dobjuk el a maradék kenyeret!
- Ha választhatunk
- Függelék
- Irodalom
-
Raktárkészlet 15 dbCikkszám ZK-135Tömeg 59 g/db